لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان پس از فراز و فرودهای بسیار، در تاریخ هجدهم خردادماه ۱۳۹۹، در شورای نگهبان بررسی و بدون مغایرت با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص داده شد. با ابلاغ «قانون حمایت از اطفال و نوجوانان»، برخی قوانین از جمله «قانون حمایت از کودکان و نوجوانان» مصوب سال ۱۳۸۲ نسخ شد.

برخی از مهمترین تغییر و تحولات این قانون به شرح زیر است:

۱) همه‌ انسان‌های کمتر از ۱۸ سال درون مرزهای ایران، فارغ از تابعیت و حق اقامت و نژاد و مذهب به طور یکسان موضوع مواد و حمایت‌های قانون قرار گرفته‌اند.

۲) این قانون با موظف‌کردن بخش‌های مختلف حاکمیت به شناسایی و گزارش‌دهی کودکان در وضعیت مخاطره‌آمیز و نیز با پیش‌بینی تشکیلات جدید در جهت پیشگیری از وقوع جرم و اِعمال خشونت نسبت به کودکان گام برداشته و همچنین با جرم‌انگاری‌های جدید و تشدید مجازات‌ها، به مقابله با خشونت علیه کودکان پرداخته است.

۳) مطابق این قانون تقاضای طفل یا نوجوان از جهات قانونی شروع به تعقیب و اتخاذ تدابیر حمایتی دانسته شده است. از نکات دیگر این قانون می‌توان به تکلیف شهروندان به گزارش‌دهی وضعیت کودکان آزاردیده یا در معرض بزه‌دیدگی و وقوع خطر شدید اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.