۲۰-انواع لوازم یدکی (spare parts)

لوازم یدکی مورد نیاز کالاهای تخصصی در پروژه‌ها، اصولا در سه دسته قابل تقسیم می‌باشند:

۱) لوازم یدکی اصلی Capital spare parts: لوازم یدکی اصلی، بخش اصلی تجهیز به حساب می‌آید. به عنوان مثال در خصوص کمپرسورها، روتور تحت عنوان لوازم یدکی اصلی از سوی کارفرما درخواست می‌گردد.

۲) لوازم یدکی دوران ساخت، پیش‌راه اندازی و راه‌اندازی Erection, pre-commissioning, commissioning and start-up spare parts این دسته از لوازم یدکی‌ها اصولا توسط سازنده به همراه سفارش خرید تجهیز اصلی به خریدار پیشنهاد داده می‌شود که در دوران پیش‌راه‌اندازی و راه اندازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و متعاقبا نیاز به تعویض و جایگزینی دارند.

۳) لوازم یدکی دو سالانهTwo years operation spare parts : این دسته از لوازم یدکی برای دوران بهره‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند و اصولا سازنده فهرست مربوطه را بر اساس تجربه خود، تهیه و به خریدار پیشنهاد می‌دهد که برای حدود دو سال بهره‌برداری مستمر و قابل قبول تجهیز، بعد از دوران راه‌اندازی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اصولا مبلغ لوازم یدکی دوسالانه، به عنوان مبلغ مشروط در قراردادها (Provisional Sum) پیش‌بینی می‌شود و کارفرما در صورت صلاحدید، تامین آن را از پیمانکار درخواست می‌نماید. پیمانکار با ابلاغ کارفرما، نسبت به استعلام قیمت از سازنده و اعلام به کارفرما اقدام می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.