حقوق مالکیت فکری

پیشرفت دانش بشری و اهمیت علم و فناوری ازیکسو و به وجود آمدن صنعت چاپ از سوی دیگر، موجب شناسایی و اهمیت مباحثی در حقوق شد که به ” حقوق مالکیت فکری ” مشهور گردید.

این حقوق از تراوش‌ها و مخلوقات فکری انسان حمایت می‌کند و عبارت از وجهی از دانش و اطلاعات است که عمدتاً در روند تولید کالا و خلق محصولات تجلی می‌یابد. در اهمیت این حقوق همین بس که امروزه بزرگترین دارایی بنگاه‌های اقتصادی را اموال فکری از جمله علامت تجاری، برند و دانش فنی شامل می‌شود.

حقوق مالکیت فکری به دو بخش عمده تقسیم می‌شود:

الف) حقوق مالکیت ادبی و هنری که به آن حق مؤلف یا کپی‌رایت هم گفته می‌شود و ب) حقوق مالکیت صنعتی. حقوق مالکیت ادبی و هنری ازاموال فکری مرتبط با هنر و ادبیات حمایت میکند. کتاب‌ها، آثار موسیقیایی، فیلم‌ها، عکس، نقاشی، مجسمه‌سازی، معماری و غیره همگی تحت حمایت این حقوق هستند. این گروه آثار نیازی به ثبت ندارند و به محض خلق اثر، شما مالک آن شناخته می‌شوید؛ بدون اینکه نیاز به طی تشریفات قانونی یا اداری داشته باشید.

حقوق مالکیت صنعتی با صنعت و تکنولوژی سر و کار دارد. اختراع مهم‌ترین مصداق این گروه است.علائم تجاری ، طرح‌های صنعتی ، دانش فنی و غیره نیز در این گروه قرار دارند. برخلاف حقوق مالکیت ادبی و هنری، در این گروه برای اینکه شما به عنوان مالک به رسمیت شناخته شوید لازم است که با طی تشریفات قانونی و پروسه‌های اداری، اختراع یا علامت تجاری یا طرح صنعتی خود را به ثبت برسانید و در این صورت است که قانون از شما به عنوان مالک حمایت می‌کند.

اهمیت شناسایی و حمایت از این حقوق که امروزه با ارزش‌ترین و گرانبهاترین دارایی اشخاص حقیقی و بنگاه‌های اقتصادی است بر کسی پوشیده نیست. ضرورت حفظ و نگهداری آن و جلوگیری از سوءاستفاده دیگران و تصرف ناروای این اموال، رسالت حقوق مالکیت فکری است.

ما در گروه حقوقی دادپی خدمات حقوقی به شرح ذیل را ارائه می‌نماید:

– ثبت علامت تجاری، لوگو و نام تجاری

– ثبت نرم افزار، قرارداد لیسانس و مجوز بهره‌برداری

– ثبت طرح‌های صنعتی

– ثبت اختراع

– ثبت بین‌المللی علامت تجاری از طریق WIPO

– ارائه خدمات مشاوره در حوزه‌های مالکیت ادبی – هنری و مالکیت صنعتی

– طرح دعاوی حقوقی و کیفری مرتبط در حوزه‌های فوق و دفاع در دعاوی مربوطه